Menu
Travel / Wine

Prosecco i jego naturalne bąbelki

To było dokładnie rok temu. Listopadowy wyjazd z klientami Mondovino do włoskich winnic regionu Veneto. Już na lotnisku dotarły do nas smutne wieści o powodzi w Wenecji. Nasz plan kolacyjny w tym mieście stanął pod znakiem zapytania. Na szczęście wieczorem woda odpłynęła i można było wejść do miasta prawie sucha stopą. Prawie, bo jednak woda na niektórych uliczkach pozostała, na placu Św. Marka stały podesty, a woda w kanałach była bardzo wysoka. Ciekawe to było doświadczenie. Niestety spora część gastronomii była zamknięta. Tak więc na ulicy i z plastikowych kubków wznieśliśmy toast za przyszłość.

Region VENETO, a właściwie Wenecja Euganejska to region winiarski położony w północno-wschodniej części Włoch. Malownicze tereny, piękne historyczne miasta – Wenecja i Werona oraz Jezioro Garda. Winorośla rosną tu prawie wszędzie i to właśnie tu produkuje się słynne na całym świecie – uwielbiane  PROSECCO oraz AMARONE. To był temat naszej wyprawy. 

Winnice były już po zbiorach i przetworzyły tegoroczne zbiory, a w niektórych odbywało się właśnie butelkowanie Prosecco z roku ubiegłego. Światowa sława Prosecco wynika głównie z jego lekkości, zwiewności, śladowej ilości cukru i zazwyczaj atrakcyjnej ceny. 

Czym kierujecie się przy wyborze?

Prosecco wytwarzane jest metodą Charmata, zwane również metodą Prosecco lub metodą Włoską, której cechą charakterystyczną jest druga fermentacja w kadziach ze stali nierdzewnej. Wytwarza je się głównie z miejscowej odmiany winorośli o nazwie Glera, ale mogą znaleźć się również śladowe ilości innych szczepów. 

Najczęściej spotkać je można w wersji Extra Dry, choć coraz więcej winiarzy stawia na wersje Brut. Najlepsze Prosecco powstają na przedgórzu alpejskim między miastami Conegliano i Valdobbiadene – wtedy nazwy obu znajdują się na etykiecie. Różnica jakości między przemysłowym prosecco za 3 euro w hipermarkecie i winem za kilkanaście euro produkowanym przez małego rzemieślnika potrafi być ogromna.

Jak nam smakuje ? – to chyba wiemy? 

Jakie mamy ulubione? – każdy kupuje to co lubi najbardziej, bo każdemu z nas co innego smakuje. I całe szczęście. Ja preferuję wina produkowane z pasją od mniejszych producentów bo ich jakość powala.

Winnica La Farra to zdecydowanie jest to co mogę polecić. Rodzinna firma położona na wzgórzach Farra di Soligo, w samym sercu Conegliano Valdobbiadene DOCG. To właśnie tu powstaje znakomite Prosecco.

Kilka słów o moim ulubionym Millesimato Brut Valdobbiadene Prosecco Superiore DOCG La Farra.

Produkcja DOCG Valdobbiadene pochodzi z selekcji najlepszych uprawianych winogron zbieranych ręcznie (w ostatnich dziesięciu dniach września), na wysokich wzgórzach DOCG – Farra di Soligo. Wino ma jasnożółty słomkowy kolor z bardzo drobnymi pęcherzykami. Aromat jest wieży i elegancki, z owocowymi nutami jabłek i brzoskwiń, które sprawiają, że jest naprawdę pociągający. Smak jest pikantny, atrakcyjnie kwaskowaty, z wytrawnym finiszem. Doskonałe jako aperitif, świetnie komponuje się również z daniami rybnymi, lekkimi przystawkami o delikatnym smaku oraz daniami z makaronu lub ryżu. To wino jest świeże, eleganckie, bąbelki wyjątkowo drobne – zdecydowanie Brut!