Menu
Travel

7 nowych cudów świata cd.

2000 lat po zdefiniowaniu starożytnych 7 cudów świata ponownie stworzona została lista globalna z 7 nowych Cudów Świata. W ostatniej fazie głosowania, wśród 21 finalistów w ostatniej fazie głosowania znalazło się już tylko siedem, tych siedem właściwych. Dzień inauguracji nowych cudów świata to dokładnie zaplanowany termin, a mianowicie data 07.07.2007. Każdego roku 7 lipca świętujemy dzień 7 nowych cudów świata pod hasłem „A day to wonder!”

Założyciel fundacji New7Wonders Bernard Weber, mówi, że „Każdy może zaangażować się w 7 Wonders Day. Każdy może odegrać rolę w ochronie naszego dziedzictwa, będąc aktywnym i przyczyniając się do sukcesu 7 Cudów Świata. Każdy post, udostępnienie lub tweet w mediach społecznościowych podnosi rangę wybranych przez nas Cudów. Zarówno w umysłach jak i w sercach ludzi, w światowych mediach oraz w globalnym programie rozwoju.  #7WondersDay – zapamiętajcie ten hashtag.

zdjęcie zrobione w 2009 roku – Agra – aparat lustrzanka Canon, na klisze

Chichén Itzá

Wciąż pozostaje na mojej „bucket list” i może uda się w końcu zrealizować wyjazd.

El Castillo, znana również jako Świątynia Kukulkana, to mezoamerykańska piramida schodkowa, która dominuje w centrum stanowiska archeologicznego Chichen Itza w meksykańskim stanie Jukatan. Zbudowany przez prekolumbijską cywilizację Majów między IX a XII wiekiem n.e. Piramida składa się z szeregu kwadratowych tarasów ze schodami w górę, po każdym z czterech boków do świątyni na szczycie. Po bokach północnej balustrady spływają rzeźby węży z pióropuszami. Podczas wiosennej i jesiennej równonocy późne popołudniowe słońce pada na północno-zachodni narożnik piramidy i rzuca serię trójkątnych cieni na północno-zachodnią balustradę, tworząc iluzję upierzonego węża „pełzającego” po piramidzie. Impreza cieszy się dużym zainteresowaniem, ale wątpliwe jest, czy jest wynikiem celowego projektu. Każdy z czterech boków piramidy ma 91 stopni, które po zsumowaniu i uwzględnieniu platformy świątynnej na szczycie jako ostatniego „kroku”, dają w sumie 365 stopni (co jest równe liczbie dni roku Haaba).

Taj Mahal

W Indiach byłam w 2009 roku, a na trasie podróży znalazła się też Agra.

Taj Mahal to mauzoleum z białego marmuru w kolorze kości słoniowej na południowym brzegu rzeki Yamuna w indyjskim mieście Agra. Zamówiony w 1632 roku przez cesarza Mogołów, Shah Jahana (panującego 1628-1658), aby pomieścić grób jego ulubionej żony, Mumtaz Mahal. Grobowiec jest centralnym punktem 42-hektarowego kompleksu, który obejmuje meczet i pensjonat. Znajduje się w formalnych ogrodach otoczonych z trzech stron murem z blankami. Wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1983 roku jako „klejnot sztuki muzułmańskiej w Indiach i jedno z powszechnie podziwianych arcydzieł światowego dziedzictwa”. Opisywany przez laureata Nagrody Nobla Rabindranatha Tagore jako „kropla łzy na policzku czasu”. Uważany za najlepszy przykład architektury Mogołów i symbol bogatej historii Indii. Z ciekawostek, przy budowie pracowało 20 000 rzemieślników, a budowa trwała ponad 10 lat.

Petra

O tym miejscu marzę od dawna, a od jakiegoś czasu prześladują mnie zdjęcia w social mediach. Im częściej oglądam zdjęcia, tym bardziej pragnę to zobaczyć na żywo. Jeszcze w tym roku zrealizuję to marzenie i już się nie mogę doczekać wyjazdu.  

Petra to historyczne i archeologiczne miasto w południowej Jordanii. Znana również jako „Miasto Róż” ze względu na kolor kamienia, z którego została wyrzeźbiona. Leży na zboczu Jebel al-Madhbah w kotlinie wśród gór, które tworzą wschodnią flankę Wadi Araba. Założona prawdopodobnie już w 312 rpne jako stolica arabskich Nabatejczyków. Do 1812 roku była skrzętnie ukrywana przed światem, a droga do niej była znana jedynie lokalnym plemionom. Nabatejczycy byli koczowniczymi Arabami, którzy skorzystali z bliskości Petry do regionalnych szlaków handlowych. Nabatejczycy są również znani ze swoich wielkich zdolności w konstruowaniu skutecznych metod zbierania wody na jałowych pustyniach i ich talentu do rzeźbienia struktur w litych skałach. Dziś rozległe ruiny starożytnego miasta wykutego w stromych wapiennych skałach są uznane za jeden z siedmiu nowych cudów świata, wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1985 roku.

Christ the Redeemer

W Brazylii byłam w 2001 roku, wtedy jeszcze nie było cyfrowych aparatów. Była w prawdzie lustrzanka, ale na klisze. Widać po zdjęciu jaka to jakość. Jednakże przeżycia były niezmiennie fantastyczne, bo boskie Rio ma wiele do zaoferowania.

Chrystus Odkupiciel to statua Art Deco Jezusa Chrystusa w Rio de Janeiro w Brazylii, stworzona przez polsko-francuskiego rzeźbiarza Paula Landowskiego. Zbudował ją brazylijski inżynier Heitora da Silva Costę we współpracy z francuskim inżynierem Albertem Caquot. Powstał w latach 1922-1931. Wykonany ze zbrojonego betonu i steatytu. Posąg ma 30 metrów wysokości, nie licząc 8-metrowego cokołu, a ramiona rozciągają się na 28 metrów. Dla porównania, jest to około dwie trzecie wysokości Statuy Wolności od podstawy do pochodni. Statua waży 635 ton i znajduje się na szczycie 700-metrowej góry Corcovado w Parku Narodowym Tijuca Forest z widokiem na miasto Rio. To symbol chrześcijaństwa na całym świecie, stał się również ikoną kultury Rio de Janeiro i Brazylii.