Menu
Travel

7 nowych cudów świata

Któregoś dnia przeglądałam listę nowych 7 cudów świata i zdałam sobie sprawę, że byłam już w czterech z tych miejsc, a piąte jest w najbliższym planie. 

Siedem cudów świata to lista zabytków z całego świata, które wyróżniają się wyjątkową architekturą, kunsztem i pomysłowością. Pierwsza taka lista powstała ponad 2000 lat temu, stworzyli ją Grecy. Lista ta była modyfikowana i zmieniana z biegiem lat. W związku z faktem, że zachował się tylko jeden z oryginalnych starożytnych cudów świata, zrodził się plan na nową listę. W 2000 roku szwajcarska fundacja „The New 7 Wonders Foundation” rozpoczęła kampanię mającą na celu określenie nowych siedmiu cudów świata. Za pośrednictwem wewnętrznego komitetu, fundacja sporządziła wstępną listę 77 pomników uznawanych za Cuda Współczesnego Świata i utworzyła publiczny, międzynarodowy konkurs. Oddano ponad 600 milionów głosów na całym świecie, smsami oraz w internecie, na długo przed pojawieniem się botów, więc wierzę że to prawdziwi ludzie. W każdym głosowaniu jedna osoba wybierała do siedmiu nominowanych. 

Listę siedmiu nowych Cudów Świata ostatecznie ogłoszono w Lizbonie 7.07.2007, a siódemka z pewnością jest anielską liczbą. Na liście tej znalazły się:

  • Wielki Mur (Chiny) – Great Wall of China
  • Koloseum (Włochy) – Colosseum
  • Machu Picchu (Peru)
  • Piramidy w Chichen Itza (Meksyk) – Chichén Itzá
  • Taj Mahal (Indie)
  • Petra (Jordania)
  • Statua Chrystusa w Rio de Janeiro (Brazylia) – Christ the Redeemer
  • Piramidy w Gizie (Egipt) zostały zakwalifikowane jako ósmy cud (bez głosowania)

Great Wall od China 

Spacerowałam po Wielkim Murze w październiku 2012 roku i niestety było już chłodno. Zwiedzałam wtedy Pekin i jego okolice.

Wielki Mur Chiński to najbardziej rozpoznawalny symbol Chin oraz ich długiej i barwnej historii. To rozległy wał wzniesiony w starożytnych Chinach i jeden z największych budynków, jaki kiedykolwiek wzniesiono przez człowieka. Mur w rzeczywistości składa się z wielu murów i fortyfikacji, z których wiele biegnie równolegle do siebie. Cała trasa ma ponad 20 000 km i ciągnie się od wschodniego wybrzeża po zachodnią pustynię w północnych Chinach, wijąc się w górę iw dół przez góry i płaskowyże niczym smok. Mur zbudowano na kamiennych fundamentach, z ubitej ziemi, którą obmurowano cegłami, całość sklejono za pomocą mąki ryżowej i wody. Budowany był przez około dwa tysiące lat, a przy budowie pracowało ponad milion robotników. Czy wiecie, że średnia wysokość Muru Chińskiego to 6,5 metra. Najbardziej rozległa i najlepiej zachowana wersja muru pochodzi z dynastii Ming (1368-1644). Biegnie przez około 5500 mil (8850 km) ze wschodu na zachód od góry Hu w pobliżu Dandong. Wielki Mur został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1987 roku.

Colosseum

W Rzymie byłam już kilka razy, a po raz pierwszy w 2009 roku. Bezsprzecznie jest to obowiązkowa atrakcja w wielkim mieście. O Rzymie już tutaj pisałam.

Koloseum  to owalny amfiteatr usytuowany w samym centrum Rzymu. Jest to imponująca konstrukcja, która z prawie 2000-letnią historią przenosi nas w czasie. Zbudowany z betonu i piasku jest największym amfiteatrem, jaki kiedykolwiek zbudowano. Budowa Koloseum rozpoczęła się w 72 roku pod panowaniem Wespazjana, a zakończyła w 80 roku za panowania cesarza Tytusa. Po ukończeniu Koloseum stało się największym rzymskim amfiteatrem. W czasach Cesarstwa Rzymskiego, pod hasłem „Chleb i cyrki” rzymskie Koloseum (znane wówczas jako Amfiteatr Flawiuszów) pozwoliło ponad 50 000 osób cieszyć się najlepszymi spektaklami. Wystawy egzotycznych zwierząt, egzekucje więźniów, odtwarzanie bitew i walk gladiatorów przez lata bawiły lud rzymski. Niestety budowla ucierpiała podczas grabieży, trzęsień ziemi, a nawet bombardowań podczas II wojny światowej. Niewątpliwie Koloseum pozostaje ikonicznym symbolem Cesarskiego Rzymu.

Machu Picchu

Machu Picchu było w planach, niestety pozostało tylko planem. Miałyśmy tam jechać razem z siostrą .

Machu Picchu to XV-wieczna cytadela Inków i najlepiej zachowane miasto. Machu Picchu ukryte jest wysoko w górach Peru, na grzbiecie górskim, 2430 metrów nad poziomem morza. Inkowie, którzy zaprojektowali i zbudowali to niesamowite miejsce około 1450 roku, zamierzali zachować je w tajemnicy, jako królewskie odosobnienie.  Ukryli je tak dobrze, że hiszpańscy konkwistadorzy nigdy jej nie odkryli. Czy wiecie, że miasto zostało zbudowane bez użycia narzędzi, koła, dużych bloków skalnych oraz bez użycia zaprawy. Jego trzy główne struktury to Inti Watana, Świątynia Słońca i Pokój Trzech Okien. Do 1976 roku trzydzieści procent Machu Picchu zostało odrestaurowanych i trwa odbudowa. Machu Picchu zostało ogłoszone peruwiańskim sanktuarium historycznym w 1981 r., a w 1983 r. wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Na ciąg dalszy zapraszam w kolejnym wpisie. Będzie o kolejnych cudach tego świata.