Menu
Wine

Polskie PET NATy

W czwartkowy wieczór miało miejsce wydarzenie „Polskie PET NATY czyli musiaki wg. Macieja Nowickiego” Kilka słów o tej wyjątkowej degustacji.

Co to takiego? 

pét-nat to skrót od „pétillant-naturel”! Czyli „naturalne musowanie” wina, które powstały metodą naturalną. To absolutnie najgorętszy trend winiarski minionego roku, który trwa i będzie trwał. Cały świat szaleje za tym trunkiem a to myślę, że za sprawą powrotu do zdrowego i naturalnego jedzenia. Trend żywieniowy spowodował, że sięgamy teraz po wszystko co jest jak najbardziej naturalne.

Degustację w WineCorner na Białym Kamieniu prowadził Maciej Nowicki, który o polskim winie wie chyba wszystko. Dziennikarz winiarski i pasjonata polskich win. Można go słuchać godzinami. 

5 win z różnych części Polski:

Riesling 2019 Winnica Wieliczka – lekko musujący, produkowany metodą petnat/chamat. Uprawa biodynamiczna w zrównoważonym gospodarstwie. Wyprodukowano tylko 650 butelek tego wina. Jak sami właściciele o nim mówią to jest „Riesling szumiący”. Zapach moreli, zielonych jabłek, limonek, skórki pomarańczowej i kwiatu lipy łączy się z orzeźwiającym smakiem. 

Johanniter Petnat 2018 Winnica Dwór Sanna z północno-zachodniego Roztocza. To niefiltrowany, zadziorny pét-nat o kolorze jasnopomarańczowym. Pachnie białą brzoskwinią, skórką pomarańczy i żółtym jabłkiem. W tle pojawiają się też nuty białych kwiatów i korzenne. Jak mówi Maciej o tym winie są to „pląsy roztoczańskiej natury” albo „ szczęśliwe drożdże” 

Petnat 2019, Winnica Wzgórz Trzebnickich  – soczyście malinowa barwa to kupaż regenta i pinot noir (w proporcjach 70 do 30) Zdecydowanie orzeźwiający charakter i aromaty dojrzałych malin, poziomek i młodych czereśni. Wino ma dobre musowanie – nawet trochę nam się wylało przy otwieraniu.

Meretmus Petnat 2018, Winnica Zodiak z zachodniopomorskiego. Wino zdobyło srebrny medal na konkursie PIWI International 2019 na Morawach i Złoty medal na konkursie w Zielonej Górze 2019. To takie polskie „lambrusco” i niespodziewany kupaż Léon millot i allegro. 

Było też wino niespodzianka, ale niestety większość butelki nam wypłynęła podczas otwierania. Ale dzięki temu było ekscytująco. Petnaty w polskim winiarstwie dopiero się rodzą, jeszcze w zeszłym roku nie byłoby o czym nawet mówić. Zwykle pijemy młode wino. Otwierając petnaty trzeba się zabezpieczyć! Otwieramy je zawsze ostrożnie, lekko pochylone i w miejscu które łatwo sprzątnąć bo często eksplodują. Lato to idealny czas na rozkoszowanie się takim winem.

ENOTURYSTYKA – polskie winnice

w tym roku rozkwita. Chętnie odwiedzamy polskich winiarzy. Maciej poleca kilka wyjątkowych jego zdaniem miejsc: Winnica Spotkaniówka / Winnica Ingrid / Winnica Gródek / Winnica Jadwiga i Moderna – tu można dojechać pociągiem.