Menu
Lifestyle / Travel

Wenecja urzeka

Wenecja jest dla wielu turystów wymarzonym celem podróży. Byłam już tu trzy razy, ale zawsze na jeden dzień. To stanowczo za krótko aby móc wyrazić swoje zdanie o tym mieście. Wenecja z pewnością urzeka jeśli da się jej trochę czasu. Cztery dni w Wenecji to już coś. Teraz dopiero mogę stwierdzić, że Wenecja to wyjątkowe i piękne miejsce.  Myślę, że planując swój dzień inaczej, pakując odpowiednie rzeczy i unikając niektórych pułapek turystycznych Wenecji, można pokochać to miasto. I jak mawiają, tutaj najlepiej się zgubić.

Wenecja to włoskie miasto położone w północno-wschodniej części kraju. Venezia w języku włoskim, często nazywana również Serenissima. Jest najbardziej znana z wyjątkowych kanałów, architektury i sztuki. Ale to nie wszystko! To małe miasto założone pośrodku laguny od kilku stuleci jest jednym z najpotężniejszych miast europejskich, dając początek kulturze i stylowi życia, które są tu niezwykle wyjątkowe.

W Wenecji jest 2650 alejek o łącznej długości 157 km, a najmniejsza z nich mierzy zaledwie 52 cm szerokości. Istnieją tu 182 nazwane kanały, które ostatecznie mogą podzielić się na kilka kolejnych segmentów kanałów. W Wenecji znajdziemy aż 420 mostów, z czego 72 z nich stanowią własność prywatną. Wreszcie w Wenecji jest 139 kościołów, jednak tylko 88 z nich, nadal działa. Wiele z pozostałych kościołów zostało zaadaptowanych na budynki gminne lub są wykorzystywane na wystawy sztuki.

Mosty w Wenecji

Mosty są częścią dumy miasta i pokazują bogactwo Republiki Weneckiej. W Wenecji nie ma dróg, sygnalizacji świetlnej i samochodów, zamiast nich są nasypy, kanały, gondole i autobusy wodne. Ilość mostów, mosteczków czy kładek jest ogromna. Nie jest możliwe, aby zobaczyć je wszystkie podczas jednej wizyty w tym mieście. Podobno do jej najsłynniejszych zabytków zaliczany jest niewielki Most Westchnień (po włosku Il Ponte dei Sospiri), zwany też przez niektórych mostem zakochanych. To właśnie przez ten most z Pałacu Dożów do więzienia przechodzili skazańcy. Nazwę wymyślili XIX-wieczni pisarze, którzy twierdzili, że więźniowie, idąc mostem, mieli tęsknie wzdychać do swoich rodzin, ukochanych, a przede wszystkim do wolności. Ciężko tu zrobić zdjęcie bez turystów. Nad samym Kanałem Grande przewieszone są cztery mosty: Rialto, Akademii, Bosych i Konstytucji. Każdy z tych mostów jest inny.

Mi osobiście bardzo podoba się Ponte dell’Accademia czyli drewniano–żelazny most, zbudowany w 1933 roku. Łączy dzielnice Dorsoduro i San Marco i jest jednym z symboli miasta. Oprócz Placu św. Marka uważa się, że Most Rialto jest główną atrakcją Wenecji. Oferuje odwiedzającym niezwykły widok na najpiękniejszą drogę wodną na świecie czyli Canal Grande. To najstarszy, kamienny most w Wenecji. Część miasta w pobliżu mostu Rialto to centrum handlu weneckiego. Na moście i w jego okolicy znajdują się różne sklepiki, stragany i restauracje.

Czwarty i najnowszy Ponte dell’ Constituzione na Canal Grande szczyci się pięknym łukiem wykonanym z drewna i istryjskiego marmuru. Most ten ułatwia pieszym dostanie się z dworca kolejowego i autobusowego do samego miasta. Od tego właśnie mostu zaczyna się Wenecja.

Libreria Acqua Alta

Acqua Alta czyli Niecodzienna Księgarnia znajduje się w dzielnicy Castello. Nazwa księgarni to po włosku wysoka woda. Księgarnia jest wyjątkowa pod względem prezentacji książek, na środku stoi m.in. Łódź wypełniona książkami. Część kolekcji to starodruki, używane księgi, obrazy, druki i pamiątki. Chociaż jest to tylko mała księgarnia, zachwyci Cię w sposób, w jaki prezentowane są wszystkie towary. Wenecja zalewna jest każdej zimy, więc włożenie książek do łodzi lub wanny wcale nie jest takim złym pomysłem. Największą atrakcje stanowią stosy wielokrotnie zalewanych książek.

T Fondaco dei Tedeschi by DFS

Fontego dei Tedeschi, jak nazywają go Wenecjanie, to starożytny budynek obok mostu Rialto, który powstał w XIII wieku. Po niedawnym ponownym otwarciu, w 2016 roku natychmiast wskoczył na pozycję 1 najbardziej lubianych luksusowych domów towarowych w mieście. Wielokrotnie przebudowywany i dostosowywany na przestrzeni wieków, ten budynek miał więcej niż gorączkową przeszłość. Bez względu na to, czy odwiedzasz T Fondaco dei Tedeschi na szaloną sesję zakupową, ze względu na jej wartość historyczną, czy po prostu z ciekawości, na pewno nie możesz przegapić panoramicznego widoku z tarasu na dachu. Mamy tu 360-stopniowy widok na Wenecję i Canal Grande. W związku z tym, taras uważa się za najlepszy punkt widokowy w mieście. Wizyta na dachu jest bezpłatna, ale pamiętaj tylko, że trzeba zarezerwować wizytę z wyprzedzeniem. 

Gondola symbol Wenecji

Gondola istnieje w Wenecji od XI wieku, a po raz pierwszy została wymieniona z nazwy w 1094 roku. Szacuje się, że XVII i XVIII wieku było od ośmiu do dziesięciu tysięcy gondoli, ale obecnie w czynnej służbie jest około 400. Gondole do wieków są głównym środkiem transportu, a dzisiaj jest kultowy symbol Wenecji. Każda gondola jest do siebie zaskakująco podobna. Wszystkie pomalowane są na czarno oraz mają jednolity wzór. Ważą około 600 kg i mierzą około 11 metrów długości. Zastanawialiście się kiedyś dlaczego gondole się nie przewracają, mimo że Gondolier stoi z jednej strony? Dzieje się tak dlatego, że łodzie te są asymetryczne i lekko przechylone w prawo. Waga Gondoliera sprawia, że są stabilne. Miło na nie patrzeć, a już tym bardziej miło uwiecznia się je na zdjęciach. Można godzinami patrzeć jak płynnie poruszają się po wąskim systemu kanałów w Wenecji. Gondolierzy są częścią starożytnego, szlachetnego zawodu.

Wartością dodaną w podróży do Wenecji są siadające wyspy – Burano, Murano i Lido. Każdą z nich wyróżnia ich indywidualność i zdecydowanie warto je odwiedzić. Ale o tym w następnym wpisie.