Menu
Food / Lifestyle / Wine

Ferment Show Somm & Chef Dinner

Żyjemy wspomnieniami i tęsknotą za takimi imprezami. Ja chętnie wracam do tych wspomnień. Ferment Show Soma & Chef Dinner to była najznakomitsza i najbardziej ekskluzywna kolacja i jednocześnie impreza winiarska w 2019 roku. Ta uroczysta kolacja odbyła się już drugi raz i po raz kolejny w gościnnych progach restauracji Amber Room! Pomysł i realizację zawdzięczamy pismu o winie „Ferment” oraz Winicjatywie!

Ferment Show Somm & Chef Dinner 2019

Szef kuchni Kamil Rzechowicz przygotował tego wieczora pięcio – daniowe menu, do którego pod czujnym okiem Katarzyny Olszewskiej wina dobrały trzy drużyny Sommelierek – wyjątkowych kobiet, które pracy się nie boją. 3 drużyny – Senza Trucco, The Champagne Gang i Wine Pulp Fiction i 13 wspaniałych kobiet.

Sommelierki zapewniły niezwykle profesjonalny serwis przy kolacji na 100 osób. Był on radosny i pozbawiony zadęcia. Myślę, że bywalcy kulinarnego świata znają doskonale wszystkie panie. One na co dzień pracują w czołowych restauracjach i wine barach w kraju, mają na koncie wiele tytułów i dokonań.

Co gościło na stole?

Pierwsza przystawka to troć wędrowna z burakiem, chrzanem, ogórkiem i jogurtem. Tu najlepszym wyborem wina był szampan Brut Rose. 

Druga przystawka to bursztynowe jajko z kremem z homara, z węgorzem, kawiorem keta i sosem holenderskim. Tu najwięcej głosów otrzymało wino z Malagi. Dla oczyszczenia kubków smakowych na stole pojawił się sorbet z grejpfruta.

Pierwsze główne danie to pierś i udko confit dzikiej kaczki z jabłkiem, gruszką, pigwą, korzeniem trybuli i goździkowym. Zwycięzcą w tej konkurencji okazał się południowotyrolski gewürztraminer.

Drugie danie główne – comber jagnięcy z ostrygą i fondant ziemniaczanym podany z solirodem i ogórkiem w jus. Gościom najbardziej do gustu przypadła para z winem z Galilei.

Parfait z pigwy z lodami z palonego słonecznika z biszkoptem kawowym i watą imbirową. Tutaj bezkonkurencyjny okazał się Tokaj, który zebrał najwięcej głosów w czasie całego wieczoru.

Zaproszeni goście wybierali – głosowali na najlepsze ich zdaniem połączenie wina i potrawy. Do każdego dania mieliśmy propozycję trzech win, a głosować mogliśmy tylko na jedno. I wiecie co? To wcale nie było takie łatwe. Wybór idealnie pasującego wina był bardzo trudny. 

5 dań – 15 win plus Champagne Ruinart – 13 Sommelierek i jedna decyzja! Wygrała drużyna SENZA TRUCCO!

Kolacja na długo pozostanie w pamięci!  Tomasz Prange-Barczynski podsumował to wydarzenie jako Sukces tej „kobiecej” edycji Ferment Show! ps. zdjęcia grupowe ze ścianki © Andrzej Wojnar