Menu
Food / Travel

Co to jest burrata?

Co to jest burrata i jak się ją robi? Przesuń się, mozzarello! Burrata to najbardziej dekadencki włoski ser. Zakochałam się w tym produkcie w 2017 roku podczas wizyty w wytwórni tego sera we Włoszech.

Co to jest burrata?

To miękki, świeży włoski ser wytwarzany z mleka krowiego. Opierając się tylko na  jej wyglądzie zewnętrznym, można łatwo pomylić ze świeżą mozzarellą. Dlaczego? Ponieważ zewnętrzna skorupa jest w rzeczywistości wykonana z miękkiej mozzarelli. Ale kiedy ją rozkroisz, będziesz mile zaskoczony. Bo w środku znajdziesz sączące się, miękkie wnętrze wykonane z twarogu (straciatella) i śmietany. Po przekrojeniu burrata najlepiej smakuje od razu.

Wiecie co oznacza w  rzeczywistości włoskie słowo „burro”? Oznacza masło. To daje wyobrażenie o tym, jak bogate i kremowe jest to wnętrze. Ten dekadencki ser pochodzi z południowych Włoch, z początku XX wieku (co najmniej cztery wieki po rozwoju mozzarelli). To właśnie od tego czasu burrata stała się  kluczowym składnikiem włoskich potraw. Takich jak pizza, makarony i sałatki caprese. Ale moim zdaniem nie ma lepszego sposobu na zjedzenie burraty niż sama z odrobiną oliwy z oliwek i włoskim chlebem. Włosi dodają do makaronów, do pizzy, do sałatek i czemu nie.

Jak powstaje burrata?

Burrata to zasadniczo skorupa mozzarelli owinięta wokół bujnej mieszanki twarogu i śmietany, uformowanych w jedną elastyczną, plastyczną kulkę. To taka „sakiewka”. To drobiazgowy proces udoskonalony przez włoskich rzemieślników. Burrata zaczyna się jak każdy ser, od kultur i podpuszczki, które dodaje się do ciepłego, świeżego mleka krowiego. Gdy mleko zaczyna się ścinać, serwatka oddziela się i jest odsączana. Następnie twaróg zalewa się wrzątkiem, który następnie rozciąga się, tworząc w zasadzie mozzarellę. Z rozciągniętego twarogu tworzy się saszetkę, którą następnie wypełnia się mieszanką śmietany i świeżego twarogu. Woreczek albo sakiewka zamykany jest, aby stworzyć charakterystyczny dla burraty kształt przypominający knedle.

Burrata vs. Mozzarella – co je różni?

Opierając się na samym wyglądzie, łatwo jest pomylić burratę ze świeżą mozzarellą. Ale jak wiemy, wygląd to nie wszystko. Mozzarella jest niezbędnym składnikiem burraty — służy do wytwarzania zewnętrznego opakowania czyli „skorupy”. Oba sery mają podobny smak, ale dzięki kremowi burrata ma luźniejszą i bogatszą konsystencję. Oba rodzaje sera są zazwyczaj pakowane w pewien rodzaj płynu, aby zatrzymać wilgoć. Burrata to produkt typowy dla regionu Apulii. Dzisiaj możemy ją kupić w polskich sklepach. Cieszmy się jej smakiem bo produkt na pewno zasługuje na zainteresowanie. Smacznego. Pamiętajcie, że Apulia to także wino Primitivo.