Menu
Food / Travel

ZaKładka Kraków

Ostatnie dni 2021 roku spędziliśmy na południu Polski, odwiedzajac Kraków a następnie Wrocław. ZaKładka w Krakowie była moim celem.Tak właśnie chcieliśmy zakończyć stary rok, a jarmarki bożonarodzeniowe i iluminacje świetlne zrobiły nam klimat. Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie na stałe wpisał się już w kalendarz imprez Rynku krakowskiego. To tradycja, która w dużej mierze ma wpływ na rozwój kulturalny i gospodarczy Krakowa. W tym roku aż 68 kiosków handlowych i gastronomicznych zaprezentowało swoje produkty. Między innymi wędliny, sery i kiełbasy, chleb, biżuterię z tkanin i drewna, rękodzieło z lnu i wełny, upominki, ceramikę itp. Reasumując, nie jedliśmy na jarmarku bo marzyłam zjeść w restauracji ZaKładka. ZaKładka Bistro de Cracovie to restauracja inspirowana klasyką kuchni francuskiej w wykonaniu Rafała Targosza. Położona jest w odrestaurowanej kamienicy tuż za kładką Bernatka na Podgórzu, tzw. „kładką miłości”

ZaKładka

Jest to rodzinna firma, która istnieje na krakowskim rynku restauracyjnym od lutego 2013 roku. W całości zarządzana jest przez twórców konceptu czyli małżeństwo: szefa kuchni z wieloletnim stażem – Rafała Targosza i Renatę Targosz. Znam tych dwoje od wielu, wielu lat i z przyjemnością do nich wracam. Pomysł, aby francuskie smaki przenieść na grunt krakowski, zakiełkował w głowie Rafała Targosza już prawie 25 lat temu, kiedy to podczas kilkuletniego pobytu we Francji zrozumiał, czym jest radość płynąca z dobrego jedzenia. Powołanie ZaKładki do życia to próba realizacji projektu, dającego wyraz fascynacji i tęsknoty za tamtym okresem czasu. Prostej kuchni i nieskrępowanej radości życia. Oprócz smacznej kuchni najważniejsze są tutaj atmosfera luźnej elegancji oraz wino z polskich i europejskich winnic. ZaKładka to miejsce dla poszukiwaczy skrojonych na miarę połączeń jedzenia i wina.

Historia

W ZaKładce pierwsze skrzypce gra smak i jakość naszych dań. Dlatego właśnie stworzyli wnętrza proste i niezobowiązujące, które w żaden sposób nie przyćmią tego, co najważniejsze. Kamienica, w której mieści się ZaKładka to zabytek architektury klasycystycznej z końca XVIII wieku. Przed II wojną światową mieściła ona żydowską restaurację i pokoje do wynajęcia. Po wojnie w lokalu z piwnicami, który obecnie zajmujemy, znajdowała się winiarnia. W najbliższej okolicy znajduje się Dom Historii Podgórza, Podgórski Dom Fotografii, Rynek Podgórski i słynna Kładka Ojca Bernatka, łącząca krakowski Kazimierz z Podgórzem. Na tej ostatniej oparliśmy pomysł nadania nazwy naszemu bistro, które znajduje się po drugiej stronie Wisły – za kładką.

Co znajdziemy w Menu?

Menu zmienia się tu sezonowo i z równym szacunkiem i apetytem podchodzi do francuskich przysmaków i regionalnych dań kuchni polskiej, a do tego dania wegetariańskie (na życzenie wegańskie). 

Jest to idealne miejsce na randkę. Już od momentu wejścia do Zakładki wszystko staje się tu afrodyzjakiem. Od ostrego czarno-biało-czerwonego wnętrza po doskonałe jedzenie i lokalne polskie wino. Klasyka smaku kuchni francuskiej, którą z całego serca polecam. To Bistro łączy w sobie nowoczesną elegancję, ekscytującą ekskluzywną kuchnię i ceny poniżej rynkowych cen, dzięki czemu jest niezwykle popularne.

Restauracja obecna jest w rankingu przewodnika Michelin, Gault & Millau, w 2019 roku otrzymała Award of Excellence magazynu „Wine Spectator”.