Menu
Lifestyle / Travel

Expo2020 Dubai

Prawdopodobnie podróżowanie jest najlepszym nauczycielem w życiu, a Expo2020 wydaje się idealnym miejscem do nauki. Pomyśl tylko czego możesz doświadczyć, kogo spotkać odkrywając świat w jednym miejscu. To jest właśnie powód, dla którego warto odwiedzić Expo2020.

Światowe wystawy to zawsze wyjątkowe wydarzenia, które  już od 1851 roku wzbogacają świat o innowacyjne pomysły. Expo2020 to pierwsza tego typu impreza w regionie Bliskiego Wschodu, Afryki i Azji. Od 170 lat Wystawy Światowe stanowią platformę do prezentacji największych innowacji, które ukształtowały świat, ten w którym dzisiaj żyjemy. Expo2020 gości 192 kraje, a każdy z nich ma swój własny pawilon. Nie było jeszcze nigdy w historii takiego Expo, gdzie tak wiele narodów i kultur zebrało się razem. Aby razem zrobić tak wiele dobrego dla wielu ludzi. Niewątpliwie to jedyne w swoim rodzaju doświadczenie, uczta dla wszystkich zmysłów i okazja aby na nowo wyobrazić sobie świat jutra. 

Rok 2013 …

Kiedy w 2013 roku ogłoszono wyniki przetargu, że Expo odbędzie się w Dubaju, wtedy fajerwerki namalowały niebo nad najwyższym budynkiem świata, Burj Khalifa. Było to dla nich wielkie narodowe święto. Nic dziwnego. Uważam, że mogą być z siebie dumni. Wszyscy mamy moc budowania lepszego świata i kształtowania przyszłości. Odkryj, co sprawia, że ​​Expo 2020 Dubai jest wyjątkowe.

Obejrzeć 192 pawilony jest prawie nie możliwe. My podczas dwudniowego pobytu obejrzeliśmy 45. Każdy kraj jest wyjątkowy, każdy inny. Konkludując, my wszyscy mamy moc budowania lepszego świata i kształtowania przyszłości. Odkryłam co sprawia, że Expo2020 w Dubaju jest wyjątkowe. Ich motto mówi „Łączą się umysły i tworzą przyszłość” poprzez zrównoważony rozwój, mobilność i możliwości.

Oto krótkie spojrzenie na niektóre z doświadczeń, które można podziwiać w pawilonach. Expo2020 podzielone jest na 3 districty czyli takie niby dzielnice i dlatego teraz o nich.

Sustainability District 

Każdego dnia coraz więcej z nas podąża zrównoważoną ścieżką ku przyszłości, w której wszyscy żyjemy w równowadze z naszym jedynym domem: Planetą Ziemią. Gdy łączymy siły, małe akcje przeradzają się w pozytywne globalne ruchy. A te ruchy pomogają społecznościom chronić i zachowywać otaczający nas świat. To jedne z najbardziej zaawansowanych technologii na świecie, pokazują co kraje robią, aby promować zrównoważony rozwój. Doświadczyć tu można jak my ludzie, możemy cieszyć się życiem w harmonii z naturą w zaawansowanej technologicznie przyszłości. Między innymi odwiedziłam takie pawilony jak.

Brazilian – Przejdź przez wodospad w Brazil Pavilion podziwiaj widoki, dźwięki i zapachy dorzecza Amazonki w brazylijskim pawilonie i odkryj bogatą bioróżnorodność tego kraju.

Singapore – Wejdź do lasu deszczowego Singapore Pavilion odkryj pofałdowany krajobraz 9-metrowych stożków ogrodowych, wybierz się na spacer po baldachimach lasu i wybierz się do Wiszącego Ogrodu.

Malaysia – to, co najlepsze w kulturze Malezji w pawilonie o zerowej emisji dwutlenku węgla. Energetyzujący zrównoważony rozwój. Ten pawilon mnie wzruszył i zaciekawił jednocześnie. Piękny film przedstawiający naturę, która sama woła o pomoc. Dobry przekaz. Malezja stworzyła ramy dla systematycznego podejścia do przejścia do gospodarki opartej na wiedzy z założenia, z nauką, technologią i innowacjami jako czynnikiem umożliwiającym zrównoważone rozwiązywanie krajowych problemów i wyzwań.

Mobility District

Żyjemy w świecie nieograniczonych połączeń. Eksplorujemy horyzonty, które napędzają postęp ludzkości. Dlaczego? Ponieważ mobilność nieustannie zmienia sposób, w jaki żyjemy.  Łączymy się z ludźmi, rozumiemy różne kultury oraz wymieniamy się wiedzą i pomysłami. Te połączenia napędzają świat do przodu, przełamując przepaść między światem fizycznym i cyfrowym. Wydaje się, że to wszystko jest po to aby zbudować harmonijne, globalne społeczeństwo, w którym informacje, idee i towary będą wymieniane szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. I tak np.

Australia – temat pawilonu zawiera australijski optymizm i kreatywność. Celebrują tu australijską różnorodność i współpracę, przewidując przyszłość nieskończonych możliwości opartych na 60 000 lat innowacji.

Republik of Korea – tu doświadczysz wspaniałego potencjału przyszłej mobilności. Inteligentna Korea przenosi świat do nas. Jest to rzut okiem na wspaniałą przyszłość mobilności. Doświadczasz przyszłości miast na ścieżce z mobilnym przewodnikiem przez rampy, które tworzą dynamiczną architekturę pawilonu.

Poland – „Zastanów się nad ruchem, połączeniem, kreatywnością i naturą”. Kreatywność inspirowana naturą. Polska postrzega swoich ludzi jako wielki zasób kraju – kreatywnych, dobrze wykształconych, pełnych energii i pomysłowości, zdolnych do stawiania czoła nowym wyzwaniom i wyznaczania trendów. Pawilon to drewniana konstrukcja przypominająca drzewo z rzeźbą kinetyczną, nawiązujące do wielkiej migracji ptaków z Polski do świata arabskiego. Dla mnie zabrakło tu właściwego przekazu.

Opportunity District

We wszystkim, co robimy, jest efekt domina. Już dziś jedna osoba może być kluczem do odblokowania ośmiu miliardów możliwości, które mogą pomóc jednostkom i społecznościom w tworzeniu lepszego jutra. Czas uwolnić wewnętrzny potencjał i być agentem zmian.

Tu można zobaczyć, jak nasze życie i działania są ze sobą powiązane. Poznajemy ludzi na całym świecie, którzy przekształcają marzenia i aspiracje w rzeczywistość jutra, i uzyskają możliwość kształtowania przyszłości poprzez odblokowanie potencjału w sobie. To interakcja i wymiana pomysłów z innymi, łączenie się z twórcami zmian i odkrywanie czegoś nowego.

Egypt – zachwycający pawilon. Poznajemy tu przeszłość, teraźniejszość i wizję Egiptu na przyszłość. Odkrywamy  historię Egipcjan i nasze przeszłe/obecne osiągnięcia. Dzięki ścianom multimedialnym rozpocząć można nową erę możliwości. Taką mają wizję dostatniej przyszłości dla turystyki, infrastruktury, edukacji i nie tylko.

Saudi Arabia – Refleksja nad przeszłością, teraźniejszością i wspólną przyszłością Królestwa. Inspirująca saudyjska wizja wspólnej przyszłości. Pawilon saudyjski daje wgląd w naszą wspólną przyszłość, zabierając nas w podróż przez nasze ambicje w czterech głównych filarach: ludzie, przyroda, dziedzictwo i możliwości. Już samo wejście do pawilonu jest imponujące. Szukasz swojego odbicia we wspaniałym lustrze. To pokaz na świeżym powietrzu w dzień, a nocą zanurzenie się w majestatycznym spektaklu. Ożywiony przez kolektyw saudyjskich artystów w przestrzeni Vision znajduje się gigantyczny, wielopłaszczyznowy globus o średnicy 30 metrów z interaktywną podłogą. Zabiera Cię on w audiowizualną podróż przez twórczą scenę Królestwa. To zdecydowanie jeden z najfajniejszych dla mnie pawilonów.

Śmiała wizja przyszłości Dubaju wyróżnia to miasto jako dynamicznie rozwijającą się i patrzącą w przyszłość metropolię. O samym Dubaju pisałam tutaj. Na Expo2020 mamy codziennie jakieś dodatkowe atrakcje takie jak występy, koncerty czy pokazy.

Zmień sposób, w jaki widzisz świat! Change the way you see the world!