Menu
Food / Travel

Second time w Chorwacji

Chorwacja od dawna była na mojej Bucket List. Zrealizowałam marzenia w tym roku dwukrotnie i powiem szczerze, że to były kolejne fantastyczne wakacje w Chorwacji. Piękna pogoda, bajeczne widoki, doskonałe jedzenie, ciekawe wino i wspaniałe towarzystwo. Naszą podróż podzieliliśmy na kilka miast. Zakochaliśmy się w Chorwacji.

Tęsknicie za spokojnym miejscem, które uspokoi Wasz umysł? 

Jadąc do Chorwacji koniecznie odwiedźcie Opatiję. Tu poczujecie harmonię i spokój Adriatyku! Opatija to bardzo elegancka królowa Adriatyku. Opatija położona nad brzegiem Adriatyku, stała się jednym z najpopularniejszych miejsc wakacyjnych noclegów w Europie Środkowej z ponad 170-letnią tradycją turystyczną. Dzięki idealnemu klimatowi i zapierającym dech w piersiach miejscom jest domem dla jednych z najsłynniejszych myślicieli, malarzy, uczonych, filozofów i artystów na świecie. Widok oszałamiającej architektury, różnorodne kwiaty, rośliny i drzewa w ogrodach nad morzem stały się powodem, dla którego Opatija znana jest jako królowa Adriatyku.

Zatoka Kvarner dostarcza do Opatiji najświeższe owoce morza, które zamieniają się w pyszny posiłek na naszym talerzu. Lokalne bary i restauracje oferują znane wina z całej Chorwacji, ale także obszerne listę win międzynarodowych. W związku z tym cokolwiek wybierzesz w Opatiji, nie pomylisz się, ponieważ to miejsce to uczta dla wszystkich zmysłów.

Kolejnym miastem był SPLIT

Split to drugie co do wielkości miasto w Chorwacji i kolejne fenomenalne. To połączenie współczesnego życia i starożytnej historii z ruinami z czasów Cesarstwa Rzymskiego, tętniącym życiem nabrzeżem i świeżymi owocami morza serwowanymi codziennie w wielu restauracjach w mieście. Ach! Ja nadal żyję tym klimatem.

Pałac Dioklecjana został zbudowany w 305 roku dla rzymskiego cesarza Dioklecjana. Ten ogromny kompleks znajduje się w centrum Starego Miasta w Splicie. Przez wieki miasto rozrosło się właśnie wokół Pałacu Dioklecjana i w tym czasie wiele budynków Pałacu pozostało nienaruszonych. Pałac Dioklecjana jest obecnie wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Stare Miasto w Splicie to labirynt uliczek, brukowanych uliczek, które otaczają Pałac Dioklecjana. Plac Ludowy (Narodni Trg) to serce Starego Miasta. Kawiarnie i restauracje rozlewają się na plac, a jedną z głównych atrakcji wizyty tutaj jest patrzenie na stary zegar miejski.

Kulinarne przysmaki

Oczywiście żadne chorwackie wakacje nie byłyby kompletne bez spróbowania jednych z najlepszych kulinarnych przysmaków w kraju, prawda? Zdecydowanie TAK. Tradycyjny chorwacki posiłek składa się z grillowanych ryb, innych owoców morza i mięsa. Dostępne są tu wszystkie rodzaje owoców morza. Grzechem byłoby nie spróbować niektórych świeżych połowów tego dnia! 

W Splicie jest tak wiele dobrych restauracji, że bardzo trudno jest między nimi wybrać! Niektóre z najlepszych restauracji w Splicie to: Mazzgoon, Bokeria, Zinfandel, Appetit, Konoba Hvaranin, a lista może trwać wiecznie. 

My odwiedziliśmy BOKERIA Kitchen & Wine. Mówiąc najprościej, ta restauracja jest oszałamiająca. Jej wnętrze jest inspiracją targu La Boqueira w Barcelonie. Nowoczesne, eleganckie wnętrze, proste półki pod ścianami, na których stoją butelki wina i trunków, a wyłożony mozaiką barek nadaje temu miejscu hiszpańskiego charakteru. Restauracja oferuje proste dania kuchni śródziemnomorskiej, a menu ustalane jest na podstawie pory roku i dostępnych warzyw. 

Kawa

Chorwaci są wielkimi miłośnikami kawy, więc znajdziesz tutaj wszystkie istniejące jej odmiany Dlaczego? Można to łatwo wytłumaczyć faktami historycznymi gdyż Chorwacja była dość długo pod wpływem Włoch i Turcji. Dlatego też stała się też ich własną tradycją.

Lody lawendowe

Nie wiem, czy Ci się spodobają, bo tak naprawdę zależy to od Twojego gustu. Lody lawendowe mają bardzo specyficzny smak, którego albo nienawidzisz, albo kochasz! Ja byłam w tej pierwszej grupie, ale cieszę się, że mogłam spróbować je w Chorwacji tylko po to, by poeksperymentować z czymś nowym.

Tak, delektowanie się pysznym jedzeniem to jedna z najbardziej niesamowitych rzeczy do zrobienia w Splicie! Ja tam chętnie wrócę.