Menu
Food / Travel

Boska Bratysława

Byłam w Bratysławie już dwa razy wcześniej. Ale wiecie jak to jest podczas konferencji? Nawet nie wyszłam z hotelu. Czego bardzo zawsze żałowałam, bo przecież to ukryty europejski klejnot. I wiecie co? Jedno jest pewne, nawet jeśli spędzisz w Bratysławie tylko jeden dzień, na wycieczce nie zabraknie zabytków, pysznych przekąsek i taniej gorzałki. Przyszedł moment aby to miasto zwiedzić i poczuć jego smak. Boska Bratysława!

Chociaż Bratysława jest stolicą Słowacji od czasu uzyskania przez kraj niepodległości w 1993 roku, nadal jest jedną z najmniejszych europejskich stolic. Położona jest bardzo blisko granicy z Austrią, Bratysława jest zwykle odwiedzana w ramach jednodniowej wycieczki z Wiednia.

Malownicze Stare Miasto w Bratysławie leży nad Dunajem i można śmiało powiedzieć, że jest to jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych starych miast w Europie. Oprócz kolorowych średniowiecznych domów, imponujących kościołów, dzwonnic i pięknych barokowych pałaców, najbardziej czarującą budowlą jest z pewnością Zamek Bratysławski. W ciągu godziny można spokojnie przespacerować się brukowanymi uliczkami, obejrzeć kilka wspaniałych placów i wejść do kilku interesujących kościołów po drodze. Nie ma dobrej lub złej trasy, ale upewnij się, że nie przegapisz ulic Michalskiej, Venturskiej i Pańskiej oraz głównego placu miasta. Nie pomiń też katedry św. Marcina. Ta gotycka katedra jest najstarszym i największym kościołem w Bratysławie i była używana jako miejsce koronacji królów węgierskich od XVI do XIX wieku.

Gastronomia w Bratysławie

Brukowane uliczki i ładne pastelowe domy na Starym Mieście w Bratysławie emanują urokiem starego świata i zapraszają gości do pozostania na dłużej. Podziwiania drobnych detali zabytkowych budynków i odkrywania pysznych zapachów unoszących się z wielu restauracji i barów. Na początku XX wieku Bratysława była uważana za przedmieście pobliskiego Wiednia, więc miasto często podążało za Wiedniem. Nastrojowe kawiarnie nie były wyjątkiem. Na przełomie XIX i XX wieku kilka stylowych kawiarenek stało wzdłuż Rynku Głównego i okolicznych uliczek Starego Miasta. Kultura kawiarniana Bratysławy doznała ogromnego niepowodzenia w czasach reżimu komunistycznego – kiedy jedyny dostępny rodzaj kawy został opisany jako mocny i ciemny napar w stylu tureckim. Ale dziś kawiarnie wracają z klasą, po raz kolejny można usiąść, popijać i być widzianym na Starym Mieście w Bratysławie. Świetne kawy można znaleźć w Cafe Mondieu, Urban House, Fach i Stur Cafe.

Cafe Mondieu

Atrakcyjne wnętrza, profesjonalna obsługa i serce MONDIEU czyli Goście. Tutaj możesz ożywić swój dzień i cieszyć się każdą chwilą. Mondieu oferuje nowoczesną i empiryczną gastronomię. Rozpieszczaj swoje kubki smakowe smacznymi posiłkami i napojami przygotowywanymi codziennie ze świeżych składników. Zrelaksuj się przy filiżance aromatycznej kawy, herbaty lub gorącej czekolady lub doładuj energię świeżą lemoniadą lub smoothie. Spotkaj się tu z przyjaciółmi przy lampce pysznego wina lub koktajlu, ciesz się miłymi chwilami przy pysznych i zdrowych posiłkach, które można przygotować również dla wegetarian i wegan. Osłodź swoje życie pysznymi nieprzetworzonymi deserami, ciastami, naleśnikami i innymi niesamowitymi przysmakami. Mondieu jest częścią stylu życia i częścią serc, bo jak sami mówią „Życie jest smaczne”. Ale tylko wtedy, gdy robisz rzeczy z pasją i miłością możesz cieszyć się zmysłowymi doznaniami jedzenia i picia. WSZYSTKO, CO JESZ, TO MIŁOŚĆ

Gatto Matto 

Gastronomia w tym mieście to bardzo pozytywne emocje. Byłam zaskoczona jak to miasto żyje. Zewsząd słychać gwar i muzykę, a wszystkie miejsca wręcz pękały w szwach. Udało nam się znaleźć wolny stolik w jednej z restauracji o ciekawej nazwie – Gatto Matto. Sieć Gatto Matto reprezentuje wszystko, co najlepsze we włoskiej kuchni, taki kawałek Italii na Słowacji. Uczciwe przepisy na domowe makarony, autentyczne składniki chrupiącej pizzy i świeże dania serwowane bezpośrednio z grilla. Ich motto: Pizza, makaron i basta! 

Byliśmy bardzo zadowoleni ze wszystkiego. Począwszy od wystroju, przytulne wnętrze, piękny ogród. Kelnerzy bardzo profesjonalni, potrafili dobrze opowiedzieć o daniach. A samo jedzenie? Doskonałe! Klasyka w nowoczesnym wydaniu. Nie wahaj się tam wybrać, jeśli chcesz fajnego miejsca w centrum, w rozsądnych cenach i oczywiście lubisz włoską kuchnię. 

To zdecydowanie jedna z najbardziej urokliwych starówek w Europie Środkowej. Teraz będę się zastanawiać, dlaczego odwiedzenie tego miejsca zajęło mi tak długo. Tak zakończyliśmy nasze pierwsze w tym roku wakacje, o których pisałam tutaj.