Menu
Lifestyle / Travel

Plitvice Lakes

Kto choć raz był w Chorwacji, wie że tu z pewnością wróci. I jak się okazuje to większość wraca. Tegoroczne wakacje na wyspie Rab to tylko część naszej chorwackiej przygody. To były świetne dwa tygodnie na bajecznej wyspie, o której pisałam ostatnio. Podróż powrotną zaplanowaliśmy z przystankami aby jak najwięcej zobaczyć. Bo nie da się tak po prostu stąd wyjechać. Jednym z naszych przystanków były Plitvice Lakes National Park czyli Narodowy Park Jezior Plitwickich. Czy byliście już w Plitvice Lakes?

Chorwacja urzeka

Położona na Bałkanach Chorwacja stała się jednym z najważniejszych miejsc turystycznych w Europie od czasu wojny o niepodległość pod koniec lat 90 XX wieku. Podobnie jak większość Europy, Chorwacja może pochwalić się swoimi średniowiecznymi miastami i historycznymi ruinami. To, co czyni ten kraj wyjątkowym, to z pewnością również bogactwo wspaniałych atrakcji przyrodniczych. Takich jak Jeziora Plitwickie, spektakularne wybrzeża Adriatyku i wspaniałe wyspy.

Dubrownik jest ulubieńcem chorwackiej sceny turystycznej, dzięki malowniczej średniowiecznej starówce wystającej z wody. Dalej na północ wzdłuż wybrzeża znajduje się Split, znany jako miejsce, w którym rzymski cesarz Dioklecjan zbudował sobie ładny mały pałac prawie 1700 lat temu. Dalej w głąb lądu znajdziesz stolicę Zagrzeb, z jej neoklasycznymi budynkami i możliwościami wędrówek po pięknym Parku Narodowym Krka. To na mnie czeka jeszcze w sierpniu tego roku. 

Park Narodowy Jezior Plitwickich

Wraz z Dubrownikiem prawdopodobnie Park Narodowy Jezior Plitwickich przywołuje idealny pocztówkowy obraz Chorwacji. Rozległe turkusowe, niebieskie i szare jeziora z ich zachwycająco pięknymi kaskadami i wodospadami sprawiają, że jest to obowiązkowy park w Chorwacji.

Jeden z najpiękniejszych cudów natury w Chorwacji i całej Europie, Park Narodowy Jezior Plitwickich. Składa się on z kilku zapierających dech w piersiach jezior, wodospadów i bujnego lasu. Najbardziej godne uwagi cechy parku to 16 połączonych jezior, które są podzielone na górne i dolne skupiska. Jeziora, utworzone przez naturalne tamy trawertynowe, mają różne kolory, od turkusowego po niebieski, zielony i szary.

Park Narodowy Jezior Plitwickich to największy park narodowy w Chorwacji i zajmuje prawie 30 000 hektarów. Znajduje się w niższych partiach Dinarydów czyli w środkowej części kraju. Park pokryty jest głównie roślinnością leśną, z mniejszymi obszarami pod użytkami zielonymi. Najbardziej atrakcyjna część parku to jeziora. I tu ciekawostka. Jeziora zajmują niecały 1% całkowitej powierzchni parku.

Coraz bardziej popularne ze względu na swoją sławę, Plitvice co roku przyjmują ponad milion turystów. Z pięknymi drewnianymi chodnikami wijącymi się przez dziewicze baseny, urok parku narodowego jest niezaprzeczalny i naprawdę trzeba go zobaczyć, aby w to uwierzyć. Niezapomniany Park Narodowy Jezior Plitwickich jest niezbędnym elementem każdej wizyty w tym cudownie pięknym kraju. Bilet wstępu kosztuje 150-200 HRK, w zależności od sezonu.

Ja już zaplanowałam kolejną swoją podróż do tego pięknego europejskiego celu podróży.