Menu
Food / Travel

CHOWDER – zupa czy danie?

Co to jest Chowder? To zupa czy danie? Te pytania nasuwają się same. Do napisania tego tekstu zainspirował mnie odcinek „Dziwaczne potrawy: smakowite miasta 9.” Można go obejrzeć na Travel Channel. Główny bohater czyli Andrew Zimmern odkrywa bogactwo wód wybrzeża New Hampshire oraz gwiazdę lokalnej kuchni czyli CHOWDER. Tu popularny jest chowder z pieczonym homarem nadziewanym krewetkami i przegrzebkami.

Co to jest Chowder?

Chowder to bogata, kremowa zupa, która często zawiera małże i ziemniaki. Najbardziej znana jest zupa z małży z Nowej Anglii. Inne zupy z owoców morza pomijają małże i zamieniają się na przegrzebki, krewetki, homary, kraby, a nawet ryby, takie jak dorsz lub wędzony łosoś. Chowder to nic innego jak zupa rybna lub gulasz rybny. 

Chowder ma swoje korzenie w łacińskim słowie „calderia”, które pierwotnie oznaczało miejsce do podgrzewania, a później zaczęło oznaczać garnek do gotowania. Słowo calderia dało nam również kociołek, a po francusku stało się „chaudiere”. Uważa się również, że pochodzi od staroangielskiego słowa jowter (handlarz ryb). Ta prosta potrawa-zupa w przeszłości była uważana za „pożywienie dla biednych”.

Co to jest zupa?

Istnieje wiele podkategorii zupy. Najogólniej można powiedzieć, że jest to płyn sporządzony z wody lub bulionu. Może być klarowny (jak rosół z makaronem) lub gęsty (jak kremy i inne zupy na bazie śmietany). Niektóre zupy zawierają stałe składniki, w tym warzywa, mięso lub ryby. Podczas gdy inne są przecierane po połączeniu składników w celu uzyskania gładkiej mikstury. Jeśli zupa zawiera więcej grubych składników niż płyn, często określa się ją jako gulasz zamiast zupy. Zupa jest zwykle podawana na gorąco, chociaż jest kilka zimnych zup, które nie wymagają gotowania to np. chłodnik i gazpacho.

Chowder kontra zupa: jaka jest różnica?

Chociaż zupy mogą być cienkie i lekkie to chowder charakteryzuje się bogactwem i gęstością. Podobnie jak gulasz zawiera duże kawałki mięsa lub owoców morza i warzyw, zwłaszcza ziemniaków. Niezależnie jednak od użytych składników, chowder jest zawsze gęsty, a większość odmian jest kremowa. 

Przygotowywany jest na bazie wywaru z łbów rybich oraz ości i co ciekawe z dodatkiem boczku. Wywar zabielany jest zasmażką lub mlekiem, ewentualnie śmietaną. Do wywaru dodaje się kawałki ryb lub owoców morza, które gotuje się ok. 15 min. Taki przepis jest jednym z wielu. Istnieje wiele regionalnych odmian tej potrawy. W prawie każdym kraju na świecie nad morzem istnieją różne rodzaje tego gulaszu rybnego zwanego Chowder. Od teraz będę o niego pytać.