Menu
Food / Lifestyle

Tłusty Czwartek!

Jesteście gotowi na pączkowe szaleństwo?

Co oznacza w kalendarzu chrześcijańskim Tłusty Czwartek? Jest to ostatni czwartek przed wielkim postem, znany także jako zapusty, mięsopust, karnawał. Ten właśnie „Tłusty czwartek” rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. W tym dniu dozwolone jest objadanie się. Tak czy nie? To z pewnością dobra wymówka na skosztowanie nieco większej porcji pączków i innych słodkich łakoci.

Mamy w Polsce bardzo popularne staropolskie przysłowie o tym szczególnym dniu: „Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”. Oraz kilka związanych z tym dniem przesądów. Kto w tłusty czwartek nie zje pączka może mieć pecha? Kto w tłusty czwartek nie zje pączka, w dalszym życiu będzie cierpiał na niepowodzenie… Lub kto zje pączka zapewni sobie szczęście przez cały rok…

Przesądni powinni mieć się na baczności! 

Dziś są słodkie i wypełnione marmoladą. Kiedyś były słoną zagryzką do mocnych alkoholi. Pączki były znane już w starożytnym Rzymie, spożywano je podczas obchodów przełomu zimowo-wiosennego. Słodki pączek jest zapewne zapożyczeniem z kuchni arabskiej. Początkowo w kuchni polskiej pączki miały postać ciasta nadziewanego słoniną, spożywanego przy zapustach. Pączki przyrządzane na słodko zaczęły występować w Polsce w XVI wieku. Kulisty kształt pączka pochodzi z XVIII wieku. Wtedy zaczęto używać do wypieku drożdży, przez co ciasto stało się bardziej puszyste. 

Najbardziej tradycyjne pączki, to te smażone w głębokim tłuszczu i nadziewane konfiturą różaną. O ich doskonałości ma świadczyć idealny kształt i jasna obwódka – tak twierdzą cukiernicy. – średniej wielkości pączek – waży około 70 g – zawiera około 50 g węglowodanów, 5 g białka, 1 g błonnika i od 10 do 15 g tłuszczu. Do tego ma prawie 400 kcal – zależy od nadzienia. Pamiętajcie, że trzeba to spalić!

Tradycyjnie, ale z umiarem. Jeden symboliczny wystarczy? Dla mnie nie. Zjadam dwa albo trzy, ale tylko tego dnia. Najciekawsze jednak jest to, że podobno w ten dzień można robić rzeczy, których nie wypada robić w inne dni… ale interpretację zostawiam WAM.  

Zdjęcia pączków z produkcji w Hotelu Marriott Warszawa SMACZNEGO!