Menu
Food / Wine

DelicioUS!

25 stycznia agencja Taste It All miała przyjemność zainaugurować Amerykański program DelicioUS. Program DelicioUS służy nawiązywaniu kontaktów i relacji pomiędzy przedstawicielami europejskiego sektora handlowego i gastronomii a producentami artykułów spożywczych ze Stanów Zjednoczonych Ameryki. 

W ramach inauguracji zorganizowane zostały warsztaty online. Podczas warsztatów, w których prawie 70 gości reprezentujących sektor HoReCa (szefowie kuchni, sommelierzy, dziennikarze i blogerzy) przed ekranami komputerów degustowali dania skomponowane na bazie produktów amerykańskich. W rezultacie uczyliśmy się parowania ich z winami pochodzącymi z największego winiarskiego regionu tego kraju, czyli z Kalifornii.

zdjęcie Olaf Kuziemka POWINOWACI

Jak łączyć potrawy z winem?

Przez niełatwe zasady łączenia win z potrawami przeprowadził nas Adam Pawłowski, Master Sommelier i współautor książek Gościnności. Znakomitej jakości wołowinę, ryby z Alaski (dzikie łosoś i mintaj), homary, bataty i ryż (długoziarnisty i do sushi!) zaprezentowali w pasjonujący sposób polscy przedstawiciele amerykańskich federacji producentów i organizacji promujących te produkty na całym świecie.

Za menu mające ambicje zadowolić wyrafinowane gusta szefów kuchni oraz pozostałych gastronomicznych specjalistów odpowiedzialna była firma MaPassion Catering, która stanęła na wysokości zadania. Każdy z nas otrzymał porcje degustacyjne dań i win prosto do naszych domów. Co degustowaliśmy?

Danie numer 1

Placuszki z batata, guacamole, podwędzony mintaj, relish z ogórka z koprem i Edna Valley Sauvignon Blanc. Bardzo interesujące połączenie wina ze słodkością tej potrawy. Mintaj – bardzo pozytywnie zaskakuje. W każdym pairingu finalnie chodzi o nasze indywidualne preferencje.

Danie numer 2

Homar, aioli z jarmużem, jabłkiem i kolendrą, chips z długoziarnistego ryżu i Orin Swift Mannequin Chardonnay 2018 Napa Valley. Świetne połączenie homara i Chardonnay. Wino idealnie podkreśla to danie i wydobywa z niego najlepszy smak. Dla mnie to idealna para. Co ciekawe? Albo z wiekiem, albo pora roku, bo Chardonnay zaczęło mi smakować. Może tylko z Kalifornii?

Danie numer 3

Wędzony łosoś, marynowany burak z palonym sezamem i limonką, siewki, płatki palonego kalafiora i Gnarly Head Viognier. To było bardzo interesujące połączenie. Kwiatowe wino i wędzony łosoś? Tak! Extra sparowane.

Danie numer 4

Opalany łosoś w curry, ryż w zalewie mirin, słodki sos sojowy z syropem kolonym, imbirem i kolendrą, kompresowana marchewka z mango, imbirem, czosnkiem, kolendrą, ryż sushi  i Backhouse Pinot Noir. Najtrudniejszy pairing – mamy tu curry, mamy ryż, rybę i czerwone wino. Pinot nie robi krzywdy temu jedzeniu, to odmiana wybitnie przyjazna w łączeniu z jedzeniem. Bardzo interesujący pairing! Trochę beczki, trochę dymu, w punkt!

Danie numer 5

Różowa wołowina pieczona w niskiej temperaturze z chipotle, salasa z pieczonej papryki, śliwki kalifornijskiej i orzechów pini, parmezanowa polenta z rozmarynem i William Hill Cabernet Sauvignon 2017 North Coast. To chyba najbardziej oczywiste połączenie. To wino opowiada historie kalifornijskiego winiarstwa. Jedno z drugim jest idealne, jest to 100% pairing.  Wino nie dominuje nad mięsem. Brawo.

To była wspaniała kolacja, do tego wyśmienite prowadzenie. Dziękuję, to byla czysta przyjemność!

Warsztatom towarzyszyła premiera 1. odcinka 5-częściowego serialu kulinarnego DelicioUSserial o amerykańskiej kuchni i kalifornijskim winie zaprezentowanego na platformie Facebook, którą obejrzało 2 tysiące widzów. Kolejne odcinki emitowane będą każdego dnia bieżącego tygodnia. Serial skierowany jest do konsumentów, a każdy jego odcinek przedstawia inny produkt pochodzący z USA i wybrane do niego kalifornijskie wino. Wszystkie produkty dostępne są w polskich sklepach. Prowadzącą serial jest znana dziennikarka kulinarna Katarzyna Bosacka, która opracowała i ugotowała na ekranie dania z wołowiny, ryb z Alaski (dzikiego łososia i mintaja), homarów, cieciorki i soczewicy oraz batatów i ryżu (długoziarnistego i do sushi). Swoimi wspomnieniami z wędrówek po kalifornijskich winiarskich szlakach podzielili się: Tomasz Prange-Barczyński (red.nacz. Ferment), Piotr Kamecki i Adam Pawłowski MS.