Menu
Lifestyle

W roli głównej serwetka

Serwetka na stole. Dlaczego wciąż tak wielu Gości ulega pokusie i wtyka sobie serwetki za kołnierzyk? Lub ociera sobie nią zroszone potem czoło? Czasem serwetki potrafią diametralnie zmienić swoje przeznaczenie…

Serwetki są nieodłącznym elementem nakrycia stołu. Zarówno na wielkich galach jak i na domowym przyjęciu. Występują w różnych wzorach i kolorach, zwłaszcza przy świątecznej scenerii. Jeszcze całkiem niedawno serwetki stały na stołach, były na sztywno wykrochmalone, były majestatycznie wysokie i mocno wyeksponowane. Przybierały różne formy – wachlarze, stożek, tulipan itd. 

Dziś obserwujemy diametralną zmianę trendów. Serwetka nie stoi, a leży na stole. Dobierając kolor i wzór pamietajmy, że na stole warto zachować harmonię. Jej kształt i dodatki czasem sprawiają, że szkoda jej użyć. Bo wygląda, jak małe dzieło sztuki!

Kilka szybkich porad związanych z serwetką:

Nasza serwetka znajduję się na wprost na talerzu lub po naszej lewej stronie. Nie ignorujmy jej, kiedy już zajmiemy miejsce przy stole. Poczekajmy jednak na znak gospodarza lub odpowiedni moment aby ją położyć na kolanach. Trochę inaczej jest w restauracji, tu kładziemy ją kiedy tylko złożymy zamówienie. 

W czasie jedzenia ma nam towarzyszyć na kolanach – każde inne miejsce to zły pomysł.

Jeśli odchodzimy od stołu tylko na moment i zamierzamy kontynuować posiłek, serwetkę kładziemy na krześle. Zawsze lewą stroną.

Nie ocierajmy nią czoła, karku.

Nie polerujmy nią szkła i sztućców.

Nie, nie, nie wydmuchujmy w nią nosa!

Kiedy skończymy jeść – połóżmy ją obok (przyjęte jest, że po prawej stronie) lub na talerzu. Tak mówi protokół dyplomatyczny, a on się raczej nie myli. Nie zwijajmy jej w kulę, nie kładźmy na krześle, nie rzucajmy na podłogę.

Nie bójmy się jej ubrudzić jedzeniem – do tego przecież służy. Kiedy chcemy napić się wina lub wody warto przetrzeć serwetką usta aby nie zostawić resztek jedzenia na szkle.

Nie machajmy nią z przesadą! To nie corrida!

Czy wiesz już jak ułożysz serwetkę na świątecznym stole?