Menu
Travel / Wine

Boskie Amarone

Dokładnie rok temu spędziliśmy trzy dni we włoskich winnicach. Ciąg dalszy wyjazdu z Mondovino do winnic. Region VENETO, a właściwie Wenecja Euganejska to region winiarski położony w północno-wschodniej części Włoch. Malownicze tereny, piękne historyczne miasta – Wenecja i Werona oraz Jezioro Garda. Winorośla rosną tu prawie wszędzie i to właśnie tu produkuje się słynne na całym świecie – uwielbiane  PROSECCO i AMARONE. Udało nam się też spędzić trochę czasu w Wenecji i Weronie. To bardzo ciekawe miasta i każde inne.

Winnica San Rustico to rodzinna firma z bardzo długą tradycją w produkcji wina. Swoją działalność zaczęła już w 1870 roku w Marano di Valpolicella, w sercu klasycznego regionu. Firma przekazywana z pokolenia na pokolenie, z ojca na syna. Dzisiaj winnicę prowadzą bracia Marco i Enrico Campagnola kontynuują działalność z pasją i oddaniem. Pozostają wierni tradycjom winiarskim Valpolicella Classica. Marco i Enrico to enolog i agronom, osobiście śledzą każdy etap produkcji: od uprawy winnic, a następnie selekcji i ręcznego zbierania winogron, po tradycyjne metody suszenia i starzenia, które są unikalne w klasycznym regionie Valpolicella. Valopolicella to część regionu Veneto w północno-wschodniej części Włoch, tuż na północ od najbardziej romantycznego miasta świata jakim jest Werona. Krótko mówiąc, od winorośli do butelki. W tym roku obchodzą 150 lat istnienia. 

Z czego powstaje Amarone?

są to 3 mało znane, lokalne szczepy:

– podstawą jest Corvina – 45- 90%

– drugi w hierarchii szczep to Rondinella – 5-30%

– trzeci to Molinara (obecnie można już nie używać jej wcale)

Jak powstaje Amarone? 

Winogrona są zbierane ręcznie na początku października, a następnie układane są na specjalnych matach i suszone przez minimum trzy miesiące. Ten proces trwa co najmniej do połowy grudnia w przewiewnych suszarniach. (zwykle na poddaszu) W San Rustico suszą je do końca grudnia. Proces suszenia na rodzynki nazywa się „appassimento” Po okresie suszenia winogrona są miażdżone i poddawane procesowi fermentacji do minimum 14% alk. Potem wino dojrzewa w beczkach minimum dwa lata od roku następującego po roczniku lub lub przez cztery lata (od listopada) w przypadku Riserva. Następnie odpoczywa w butelce przez około 6 miesięcy. Wino to warte jest swojej ceny! Lubicie Amarone? Bo ja bardzo. 

Czy wiecie, że 1 butelka Amarone to aż 8 kg winogron!

Jak się okazało to był idealny moment na odwiedziny u producenta Amarone bo właśnie trwał proces suszenia winogron.  Uwierzcie mi to nie tylko fajny widok ale i zapach.