Menu
Lifestyle / Wine

Jesień enologiczna

„Jesień enologiczna” to cykl spotkań przy winie, którego autorem jest Stowarzyszenie Kobiety i Wino, do którego mam przyjemność należeć. 

Stanisław Jachowicz powiadał cudze chwalicie, swego nie znacie! My znamy! I właśnie dlatego, podczas pierwszej warszawskiej degustacji w ramach tegorocznej „Jesieni Enologicznej” postawiłyśmy na rodzime wina, a mianowicie na polskie wina pomarańczowe.

Czym są wina pomarańczowe?

Te nietypowe wina, wina pomarańczowe powstają z białych winogron macerowanych na skórkach. Winogrona po wyciśnięciu umieszczane są w kadziach, w których fermentują pozostając w kontakcie ze skórkami. Proces winifikacji jest podobny jak w przypadku win czerwonych. Ten proces sprawia, że wino nabiera wyraźnej struktury, charakterystycznej cierpkości oraz uzyskuje wyjątkowy kolor. Tego typu wina najlepiej charakteryzuje termin vino bianco macerato. Tak mówią Włosi, zaś Gruzini używają terminu wina bursztynowe. Popularność tych win rośnie z roku na rok a my sięgamy po nie coraz częściej.

Podczas degustacji mieliśmy okazję kosztować win pomarańczowych produkowanych różnymi metodami, w różnym stylu i od kilku wybranych polskich producentów. 

Oto i one – 7 różnych win z różnych części Polski:

Johanniter Petnat 2018 Winnica Dwór Sanna

To niefiltrowany, zadziorny pét-nat o kolorze jasnopomarańczowym. Pachnie białą brzoskwinią, skórką pomarańczy i żółtym jabłkiem. W tle pojawiają się też nuty białych kwiatów, korzenne i tzw. „szczęśliwe drożdże”. Doskonała kwasowość. Wino pobudza do jedzenia, czyli idealnie sprawdzi się jako aperitif.

Jantar 2018 Winnica Wieliczka

Późny zbiór winogron i maceracja na skórkach przez 5 miesięcy. To młode, niefiltrowane i nieujarzmione wino imponuje świeżością i lekkością. Kolor jasnopomarańczowy. W nosie delikatne nuty białych owoców, suszone morele, pigwa. W ustach herbaciane, akcenty korzenne, goździki, imbir, mocno wyczuwalny lubczyk. Wyraźne kwasowe zakończenie.

Ancymon 2019 Winnica L’Opera 

To kupaż dwóch odmian winogron – solarisa i soliry. Wino macerowało po zbiorach (na skórkach) przez 15 dni. Po przerwanej spontanicznej fermentacji macerowało dalej przez 8 miesięcy w stalowym zbiorniku. W nosie aromaty herbaciane, pokrzywa, owoc jest tu zdecydowanie na drugim planie. W ustach aromaty korzenne, goździki, cynamon, piernikowe, ziołowe. Przy degustacji w ciemno wino mogłoby Was zaskoczyć.  I co ciekawe, zupełnie inaczej smakowało w sierpniu.

Biały Kruk Orange Wine 2019 Winnica Biały Kruk

To wino jest całkowicie wytrawne, zawiera zero cukru resztkowego, czyli rs – residua sugar. Wino pomarańczowe składające się z odmian Seyval Blanc, Solaris i Jutrzenka w proporcjach 70/20/10%. Maceracja na skórkach przez 4 tygodnie. Kolor złocisto – bursztynowy. W nosie aromat kwiatowy, słodkie aromaty suszonej moreli, pomarańczy a nawet landrynek. W ustach bardzo oryginalne, wyczuwalne nuty miodu, żywicy. Wino bardzo intrygujące. 

Roter Riesling 2019 Winnica Silesian

Wino z odmiany Roter Riesling macerowane na skórkach przez 6 tygodni. Ach ten kolor! Kolor wina jest różowo-pomarańczowy, choć dla mnie bardziej koralowy. W nosie mega zaskakujące. Obok białych owoców takich jak liczi, biała czereśnia mamy powidła mirabelkowe, aromaty jarzębiny, róży i truskawki. W ustach przyjemnie zrównoważone, soczysta kwasowość i delikatna tanina. Wyraźny smak suszonych owoców, rabarbaru, hibiskusa, piernika przekładanego powidłami i czekolady. To taka „kąpiel w marmoladzie”, ale wytrawnej marmoladzie. 

Yacobus Orange XIX Winnica Jakubów

To niestandardowe, naturalne wino pomarańczowe. To kupaż trzech osobno winifikowanych i macerowanych przez 4 tygodnie win- Hibernal i Riesling z 2018 plus Hibernal i Riesling z 2019 oraz Solaris z 2019. To dość innowacyjny pomysł. Po dojrzewaniu w barrique składniki zostały połączone. Kolor wina to odcień starego złota. W nosie niedojrzałe jabłko, kwiaty, sporo drożdży, cynamon. W ustach pestkowe owoce takie jak morele, brzoskwinie, trochę miodu, sporo taniny, wyraźna kwasowość. 

Ambre 2018 Winnica Turnau

Dzięki fermentacji w miazdze przez 3 tygodnie, wino nabrało bursztynowego koloru, a 18 miesięczne dojrzewanie w beczce wygładziło szorstkie taniny. W nosie nuty dojrzałego jabłka, lekka słoność, żywica, kadzidło, można by powiedzieć, że wino jest lekko apteczne. W ustach pełne, zdecydowanie wytrawne, z zaokrąglającą dużą moc taniną. Przypomina gorzką herbatę i cierpki owoc miechunki. Taniny z winogron, dzięki długiemu dojrzewaniu w beczkach, zaokrąglają moc alkoholu. 

Odcienie wina pomarańczowego

Na koniec jeszcze słowo o odcieniach win pomarańczowych. To szeroka paleta barw – od ciemnozłotego (kilka dni maceracji) po pomarańczowe (kilkanaście dni maceracji) do miedzianego i wreszcie bursztynowego (po miesiącach maceracji) Zdarzają się w tych wina także odcienie różu, czego mieliśmy przykład na degustacji. 

Degustacja odbyła się 20.10.2020 w gościnnych progach BARaWino w Warszawie, w mocno okrojonym składzie ze względu na obostrzenia dla czerwonej strefy. A z sukcesem poprowadziła ją nasza liderka filii warszawskiej Anna Kotlińska-Bubała.