Menu
Food

Bursztynowa, ale nie komnata

Czy SER i WINO to para idealna? Kto z nas nie zamawiał deski serów do butelki wina? Dobrze dobrane wino podkreśla smak sera i odwrotnie. Jest takie miejsce w Warszawie gdzie główne skrzypce gra właśnie ser, to Restauracja Bursztynowa. Odwiedziłam to miejsce przy okazji reportażu dla MójStolik.pl

Bursztynowa Bistro to miejsce, w którym pracownicy opowiedzą Wam o serach długodojrzewających. Opowiedzą o różnicach między serami 6-miesięcznymi i tymi 2-letnimi. Nauczą, jak łupać sery i wytłumaczą, dlaczego jest to doskonalsze niż krojenie. To miejsce ma inspirować i edukować kulinarnie. 

Całe menu opiera się na serach, nawet desery. Akcent sera pojawia się wszędzie, w każdym daniu, ale co ciekawe nigdzie nie jest dominujący. Wyjątkiem jest ZUPA SEROWA – ta jest całkowicie zrobiona z sera. Za jakość i smak potraw odpowiada Szef Norbert Koch. 

W karcie znajdziecie deski serów, szafirowe fondue, sałaty, sezonowe potrawy – obecnie borowiki. Ale też i dania główne, takie jak makarony, burger z szarpaną wieprzowiną, sandacz czy kaczka. A nawet lody serowe.

Co degustowałam?

Na początek była degustacyjna deska trzech słynnych serów z trzema nalewkami – food pairing – nalewka rokitnikowi, malina z kardamonem i pigwowa. Nalewki barmani robią tu sami, a na swój czas czeka a właściwie dochodzi nalewka z KALINY. Kalina to taki unikatowy już owoc.

Jako pierwsze danie sałatka szafirowa i z figą. Dlaczego szafirowa? Bo z serem Szafir.

Potem była ta wyśmienita zupa serowa o której już wspomniałam. Do przygotowania zupy użyte zostały trzy sery – Bursztyn, Szafir i Rubin. Jej smak jest rewelacyjny! To obowiązkowe danie.

Drugie danie to sandacz w serowym sosie z szafirowym puree.

Na deser nie zgadniecie? Tiramisu oczywiście z odrobiną sera. 

W tej bursztynowej atmosferze można delektować się smakiem tych polskich wyjątkowych serów, wyselekcjonowanych piw, win i koktajli. Sery można tu także zakupić do domu. 

Wszystkie koktajle w karcie nawiązują do twórczości Bolesława Leśmiana – menu nazywa się Tomik Poezji Dlaczego właśnie Leśmiana? O tym opowie Wam personel podczas Waszej wizyty. Śpieszcie się, jest ciekawie i smacznie.

Jeszcze jedna z wielu ciekawostek – Czy wiecie, że sery żółte naturalnie nie zawierają laktozy? Laktoza to cukier mleczny, który w procesie dojrzewania ulega rozkładowi.