Menu
Wine

3 dekady wina w Polsce

Ferment – największe niezależne pismo o winie w Polsce – świętował w ostatnią sobotę swoje III urodziny. Impreza odbyła się w Mielżyński Wine Bar Czerska w Warszawie. Częścią imprezy był bardzo ciekawy wernisaż wystawy prezentującej rozwój rynku wina w Polsce w ciągu ostatnich 30 lat pod nazwą 3 dekady wina w Polsce.

Ferment to kwartalnik

współtworzony przez znanych dziennikarzy winiarskich. Tomasza Prange-Barczyński (redaktor naczelny), Ewę Rybak, Wojciecha Bońkowskiego, Inkę Wrońską, Macieja Nowickiego, Macieja Świetlika i Sławomira Sochaja.

Wino ujmowane jest w kontekst społeczny, kulturowy i rynkowy. Sporo miejsca poświęca się w nim także ludziom związanym z branżą winiarską.

Częścią imprezy urodzinowej była wystawa „Piękna Zofia i przystojny Karol. 30 lat rynku wina w Polsce”, podsumowująca ostatnie trzy dekady z perspektywy rozwoju konsumpcji, marek i trendów na rynku wina.

Polska w ciągu ostatnich trzech dekad zanotowała prawdziwy skok konsumpcji wina, o czym powiedział Wojciech Bońkowski, wydawca Fermentu. Dla niektórych regionów winiarskich w takich krajach jak Niemcy czy Portugalia staliśmy się jednym z najważniejszych odbiorców wina. Uchodzimy dziś za jeden z najbardziej perspektywicznych rynków winiarskich świata. Nasza wystawa pokazuje, jakie marki i kategorie win miały największy wpływ na ten progres.

Częścią imprezy urodzinowej Fermentu była degustacja najwyżej ocenionych w tym roku win. Partnerami wydarzenia byli: Lidl Polska, WinnicaLidla.pl, Carlo Rossi, North Coast, Wines of Germany, Wines of Tejo, VestFrost, Tom-Gast i Schott Zwiesel.

Ja tam byłam i wino piłam. Redakcji życzę kolejnych wspaniałych lat.