Menu
Lifestyle

Serwis w stylu włoskim

Jakie jest włoskie jedzenie? Podobno najlepsze na świecie! A jak wygląda serwis w stylu włoskim? W miarę przemieszczania się z północy na południe przez Włochy, to jedzenie zmienia się. Z dań na bazie ryżu -risotto, na dania na bazie pszenicy -makarony i makarony, pizze i gnocchi. Od starannie przygotowanych złożonych potraw do bardziej prostych i obfitych potraw typu gulasz, zupy. Owoce morza i ryby są obfite w całym kraju ze względu na ogromną linię brzegową, a warzywa i owoce są niezwykłe.

Typowe włoskie menu

Menu podzielone jest na antipasti czyli przystawki, primi czyli pierwsze dania z makaronu i secondi czyli drugie dania mięsne, z contorni (przystawki) i dolci (desery) na końcu.

Włoska kultura kulinarna jest znana na całym świecie, tak jak serwis w stylu włoskim. To znacznie więcej niż kraciaste obrusy i butelki wina pokryte woskiem ze świec jak z filmu. Tutaj każdy stolik nakryty jest pięknym obrusem. Wizyta we Włoszech to szansa, aby naprawdę poznać włoską kuchnię, a dzięki niej włoską kulturę stołu. Włosi nie jedzą by żyć, lecz żyją by jeść. 

Życie we Włoszech zaczyna się nieco później niż to, do czego przywykliśmy. Restauracje otwierane są w porze lunchu od około 12:00 do 14:30, a następnie zamykane do godziny 19:00. Wtedy właśnie startuje kolacja. Włosi jedzą kolację późno. Jeśli więc jesteś przyzwyczajony do kolacji około osiemnastej, to znajdziesz się w niedoborze otwartych restauracji.

We Włoszech zbyt szybki serwis jest niegrzeczny. Włosi lubią robić rzeczy powoli, zwłaszcza tak ważne jak jedzenie bo gościnność jest najważniejsza i byłoby nie do pomyślenia, aby popędzać klienta. I to mi się podoba bo przecież na wakacjach nigdzie się nie śpieszymy.